Tel: 0212 263 01 80-94

 

GSM: 0541 230 20 17-18

 

E-mail: info@vipturkeydergisi.com

Jin. Dr. Fevzi Şen  Kadınlar, sağlıklarına ne kadar önem veriyor ?

Jin. Dr. Fevzi Şen 
Kadınlar kendi sağlıklarına yeteri kadar önem veriyorlar mı!!!
Rahim ağzı kanseri toplumda ve dünyada sık görülüyor her yıl 500 bin kişi teşhis ediliyor ve 250 bini ölmektedir , koruyucu olarak 12 yaştan itibaren rahim ağzı aşısı yapılmaktadır. 

Sizi tanıyabilir miyiz?
İst. Üniversitesi Çapa tıp fakültesi mezunuyum, Almanya Düsseldorf'da 9 yıl kaldım ve önce cerrahi sonra kadın doğum ihtisası yaptım,  
Türkiye'ye dönünce önce intermed sağlık merkezinde 7 yıl çalıştım, 1994 den beri Teşvikiye dr. lar ofisinde  kendi muayenehanemde hastalarımı kabul ediyorum, ileri uzmanlık alanım tanısal  usonografie ve Doğum üzerine olup 8,300 yaklaşık bebek dünyaya getirdim ! 
Amerikan hastahanesi Acıbadem grup ve Medical tıp merkezi ile çalışıyorum.

Jinekolojinin öneminden bahseder misiniz ve yeteri kadar önem veriliyor mu bu konuya?
 Jinekolojik denince, rahim yumurtalıklar,  rahim ağzı ve vagina sağlığını anlıyoruz, meme muayenesi de paralel yapılıyor yani kadın sağlığı ile ilgili bir uzmanlık alanı. Kadınlar kendi sağlıklarına yeteri kadar önem veriyorlar mı dersek hayır ! Biz kendi hastalarımızı sıkı takipte tutuyor 6 ayda bir çağırıyoruz bir kadının yılda en az 2 kez jinekolojik check-up'ı Up Dan geçmesi idealdir.  eğer ailesinde genetik olarak Jin.kanser tiplerinden varsa daha sık kontrol şart , kişiye göre karar veriliyor .
Bir kadının jinekologla tanışma yaşı ne olmalı ve ne sıklıkla kontrol altında tutulmalı?
 Jinekologla tanışma yaşı şikayete bağlı olarak 14-15 yaştan itibaren ilk period başladıktan sonra olmaktadır , aslında kişinin cinsel olgunluğa erişmesi ile bağlantılıdır ,  küçük yaşlarda görülen mantar akıntı karın ağrısı gibi şikayetlerle aileleri  ile bize başvurmaktadırlar, genel olarak ise 18-19 yaşlar uygundur .
Kadınlar bedenini ne kadar tanıyor sizce? 
Ülkemizde kadınlar bedenlerini tanımıyorlar  ve bir çoğu da tanımayı ve öğrenmeyi redediyorlar ! 

Vajinusmus problemi çok yaygınlaşmaya başladı? Nedir bu hastalık ve tedavisi var mı?
Vaginusmus yaygınlaşmıyor , zaten yaygındı ! 10 kadından birinde olduğu bildiriliyor ama sayısal olarak daha da fazla olduğu düşünülüyor ,gerçek sayılara ulaşmak zor ;kadınlar utançlarından saklıyor , yada yanlış tanı konulmakta  ve bu konuda sağlık kuruluşlarında istatistik tutulmamaktadır . Vaginusmus kadınların cinsel ilişkide bulunamaması  vagina girişinde ağrı ,kasılmalar ve ilişkiye girme problemleridir!, sebebinde  anatomik bozukluk yoksa psikolojiktir tedavisi vardır , jinekolog ve psikolog birlikte çalişmalıdırlar . bazı inatcı vakalarda malesef sonuç alınamamaktadır ! 


Doktorlar da kendi arasında ayrılıyor; sezeryancılar ve normal doğumcular. Sizce en doğrusu nedir? 
En doğrusu medikal indikasyondur , yani bebeğin ve annenin sağlığı için gerekli olan doğum şeklidir ! Bu durum o sırada  hastanın dr.’ u  tarafından değerlendirilir , Bunun dışında özel durumlar da vardır ; Doğum korkusu,  eş veya aile baskısı, iri bebek makat gelişleri kordon dolanması, fetal stres gibi durumlarda doğum operasyona  yönlendirilir ! Dr’ ları normaldi, sezeryancı diye adlandırmak, ayırmak da doğru değildir. 

Rahim ağzı kanseri de toplumda çok sık görülen rahatsızlıklardan. Erken tanı nasıl yapılabilir? Bir kadın bunu anlayabilir mi?
Rahim ağzı kanseri toplumda ve dünyada sık görülüyor her yıl 500 bin kişi teşhis ediliyor ve 250 bini ölmektedir , koruyucu olarak 12 yaştan itibaren rahim ağzı aşısı yapılmaktadır.  Cinsellik devam ettiği sürece 50 li yaşlara kadar yapılabilir!  aşı koruyuculuğu  cinsel ilişkisi hiç olmayan genç kızlarda yüzde 97 dir , İleri yaslarda 80-83 arasındadır .

Servis kanserini yapan hpv virüsüdür bu virüsün tehlikeli DNA grupları 16,18,31,33 tipleridir,   Kesinlikle cinsel ilişki ile geçer 
Erken tanı : pap Smear ve hpv testleri,  kolposkopie  biopsie ile konulur . Ayrıca dış genital bölgede görülen siğiller her 2 eşde de  tedavi edilmelidir , bunlarda hpv virüsü vardır ve rahim ağzına geçerek 1-5 yılda kansere  neden olur ! 

Bir kadının kanseri anlaması uzun sürebilir ; düzensiz kanamalar ilişki sırası kanamalar spotting tarzı kanlı akıntılar ve siğiller başvuru gerektirir 
Eşlerin sık partner değiştirmesi ve korumasız ilişki önemli riziko faktörleridir !    Sayfa Kategorisi: SAĞLIK
 
Paylaş
 
Anket