Tel: 0212 263 01 80-94

 

GSM: 0541 230 20 17-18

 

E-mail: info@vipturkeydergisi.com

Nazan CİHAN "YILBAŞI GECESİ KIŞ GÜNEŞİ"

YILBAŞI GECESİ KIŞ GÜNEŞİ
-Yılbaşı gecesi malum herkes telaşlı. Herkes çok güzel olmak istiyor. Beğendiği kıyafetin içine girebilmek istiyor. Beslenme uzmanı bir doktor olarak ne önerirsiniz?
    Böyle özel gecelerde gerçekten daha fit daha bakımlı ve daha güzel görünmek gerekli. Bunun içinde önceden, ufak ufak yapılmaya başlanması gereken hazırlıklar var. Bunlardan en önemlisi kilo vermek, formda bir vücutla istediğimiz şıklıkta elbiseyi giyebilmek. Kilo vermenin, formda olmanın birinci yolu kesinlikle doğru beslenmek.  Çünkü hiçbirimiz yemek yemeden duramıyoruz. Dolayısıyla bu yemeği en sağlıklı ve en doğru şekilde düzenlememiz gerekiyor. Eğer hedef yılbaşı olacaksa şu an için kişilere önerim, etkili ve iyi sonuç alabilmeleri için bir sağlık profesyonelinden yardım almalarıdır.
    İyi bir sağlıklı beslenme programıyla karın çevresi yağlarımızdan kurtulabilir, daha parlak ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz, istediğimiz kıyafeti rahatlıkla giyebiliriz. Bu gerçekten mümkün!
    Kilo verme telaşıyla aşırı kalori kısıtlayıp, beslenme programları uygulanmamalı. Kişinin sağlığına, metabolizmasına, hormonal yapısına uygun beslenme programı uygulanmalıdır. Gerçekten bu noktada kişilerin doğru seçimler yapmaları önemli. Doğru beslenme programıyla yılbaşına formda ve parlayan bir ciltle girmeniz mümkün. Sizi fazla aç bırakmayan, normal klasik beslenme alışkanlıklarından çok da uzaklaştırmayan ve metabolizmaya uygun bir etkili beslenme programı ile hem sağlıklı hem güzel sonuca ulaşılabilir.
-Genel sağlıklı beslenme tavsiyeleriniz var mı?
    Beslenme programınız yeterli miktarda protein içermelidir. Yeterli protein aynı zamanda kollajen demektir. Yeşil sebze ve antioksidan gücü yüksek meyvelerde kollajen yapımını uyaran yüksek C vitaminleri ve yine cilt güzelliği için gereken A vitaminleri beta-karoten mevcuttur. Bunları dengeli bir şekilde hazırlanan beslenme programları bir hafta 10 gün içerisinde bile sizde fark yaratacaktır.
-Kilo vermede spor mu, beslenme programı mı daha etkili?
    Hiçbirimiz beslenmeden duramadığımıza göre öncelikle beslenmeyi düzenlemek olmazsa olmazımızdır. Herkesin mutlaka doğru ve dengeli, metabolizmasına uygun bir beslenme programı olmalı, sonrasında iyi bir egzersiz programı da eklenirse sonuç daha güzel olacaktır.
-Egzersiz tavsiyeleriniz neler olur?
    Kardiyo antrenmanları kişinin hayatında mutlaka olmalı. Spor salonuna gitme olanağı yoksa haftada 3-4 gün en az yarımşar saatlik tempolu yürüyüşler oldukça etkili egzersizlerdir. Kan dolaşımını hızlandırmak, canlı ve parlak bir cilde, sağlıklı bir beden yapısına ve insülin direncinin kırılmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra imkan  varsa kas kütlesini koruyucu direnç antrenmanlarını da öneriyorum. Bu asla vücut geliştirme, bady building değil. Kas kütlesini koruyucu hafif ağırlıklar kaldırmak güzel fit bir görüntü açısından iyi olacaktır. Ayrıca yine aletli pilates benim sürekli önerdiğim egzersizler arasında. Ama aletli pilates yapmak için yine belli bir kiloya inilmesi gerekir..


Yılbaşı ve Doğum günü gibi özel günlerde özel bir hazırlık süreciniz oluyor mu? Oluyor ise bu hazırlıklarınızı bizimle paylaşır mısınız?
    Evet bende yılbaşı gecesi, doğum günü gibi zamanları önemserim ve böyle dönemlerde daha formda görünmeye, daha canlı parlak bir cilde sahip olmaya özen gösteririm. Bu dönemlerde gerçekten bende beslenmeme normalde olduğumdan biraz daha fazla dikkat etmeye çalışırım. Bol su içmeyi eksik etmem. Su içmek önemli bir detokstur, tabii yeterli miktarda su içmek (yaklaşık olarak kilo başına 35ml). Egzersizlerime de eğer fırsatım varsa biraz daha ağırlık vermeye çalışırım. Bunun yanı sıra temel temizlikleri içeren cilt bakımı da vitamin serumlarıyla yapılan cilt bakımları da böyle özel zamanlar öncesi yaptığım şeyler arasında. Yine prp ile yapılan cilt bakımlarını da beğenirim ve böyle özel dönemlerde yaptırırım. Fakat dediğim gibi cilt bakımında da cilt parlaklığında da öncelikle beslenmeye ve yeterli miktarda su tüketimine çok inanıyorum. Ayrıca hamam terapi kese, sağlıklı ve parlak bir cilt için önemli, böyle dönemlerin öncesinde özellikle yapmaya özen gösteririm.
-Neden istediğim yerden kilo veremiyorum sorusuna sizce cevap ne olabilir?
    Program kişinin metabolizmasına, hormonal yapısına uygun olmalı öncelikle. Bunun içinde kan testlerinin yapılması önemli. Etkili bir beslenme programı yağ yakıcı bir program olmalı ve yağ yakıcı bir program uyguladığınız zaman yağlar nerede birikmişse gerçekten oradaki yağlar gidiyor. Burada programınızın etkinliğini ve metabolizmanıza uygunluğunu sorgulamanız gerekiyor. Etkili bir yağ yaktıran beslenme programıyla incelme, olması gereken yerden olacaktır.
-Peki sizce başarılı bir diyet programı nasıl olmalı?
Yeterli miktarda protein içermelidir. Karbonhidrat kaynağı olarak sağlıklı sebzeler, meyveler tüketilmeli ve sebzeler mümkün olduğu kadar çiğ veya az haşlanmış olmalı. Beyaz ekmek tüketiminden mutlaka kaçınılmalı ve tabii ki de etkili ve başarılı bir program kişinin metabolizmasına, genel sağlık durumuna uygun olan beslenme programı olmalı. Amaç sadece zayıflamak olmamalı genel sağlık durumu göz önünde bulundurulmalı.
-2016 sizin için nasıl geçti? 2017 hedefleriniz nelerdir?
    2016 gerçekten yoğun, koşturmalı, birazda zor olduğunu söyleyebileceğim bir yıldı. Fakat bu zorluklarla beraber pek çok güzelliği de bir arada yaşadığım bir yıldı. Biraz yüksek tempolu bir yıl oldu. Zorluklar ve güzellikler bir aradaydı.
    2017 hedefim mevcut başarılarımı sürdürmek ve arttırmak. Sağlıklı yaşam ve kilo kontrolüyle ilgili insanları daha bilinçlendirebileceğim çeşitli çalışmalar ve organizasyonların içinde yer almak hedefindeyim. Kendi kişisel hayatım içinse; mutlu, huzurlu ve doyumlu olmak. Her şeyin başı sağlık diyorum 2017 de kendime de herkese de öncelikle sağlık diliyorum.

                        RÖP: Erhan Abinikman       

FOTOĞRAF: Atilla YEZİZSayfa Kategorisi: RÖPORTAJLAR
 
Paylaş
 
Anket