Tel: 0212 263 01 80-94

 

GSM: 0541 230 20 17-18

 

E-mail: info@vipturkeydergisi.com

Wind of İstanbul Ferko Signature’da…

Wind of İstanbul Ferko Signature’da…
Medya sanatçısı, yönetmen ve araştırmacı Refik Anadol’un Wind of İstanbul eseri, Contemporary Istanbul kapsamında Ferko Signature’da düzenlenen etkinlik ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Ferko Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten ve Wind of İstanbul eserinin yaratıcısı Refik Anadol’un ev sahipliği yaptığı etkinlikte iş, sanat ve cemiyet hayatının önemli isimleri bir araya geldi.

Sanatseverlerle 12. kez buluşan Contemporary Istanbul’un bu yıl üçüncü kez ortak sponsoru olan Ferko, Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat etkinliğine olan desteğini İstanbul’a kalıcı bir eser kazandırarak taçlandırdı. Levent’in şimdiden yükselen değeri haline gelen Ferko Signature için sanatçı Refik Anadol’a Türkiye’nin ilk data painting eserini tasarlatan Ferko, Wind of İstanbul’u sanat severlerin beğenisine sundu. Refik Anadol’un İstanbul’daki rüzgar bilgilerini yaklaşık 3x6 metrelik dijital bir tabloya sürekli değişen, interaktif resimler olarak yansıttığı eserinin sanat severlerle tanıştığı kokteyle iş, sanat ve cemiyet hayatının önemli isimleri katıldı. 

Wind of İstanbul için bir yıl boyunca Atatürk Havaalanı'ndan toplanan 10 saniyelik aralıklarla zaman ve sıcaklık ile beraber rüzgar hızı, yönü ve şiddeti bilgilerini okuyan, analiz eden ve görselleştiren bir dizi yazılım geliştiren Refik Anadol, İstanbul’un belirgin rüzgar karakteristiğine odaklanan 4 dinamik bölümden oluşan bir eser tasarladı. Her bölümün, rüzgarın görünmeyen güzelliğini, rengarenk ve estetik bir tablo olarak ortaya çıkarttığı eser, rüzgar olgusunu ve doğanın güçleri ile yapılı çevre arasındaki görünmeyen şiirsel ilişkiyi araştıran kuşbakışı benzersiz bir deneyim sunuyor. 
Ferko Signature’ın Wind of İstanbul eserine ev sahipliği yapmasından büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu ifade eden Ferko Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten, ‘Refik Anadol, ülkemizi tüm dünyada temsil eden genç ve önemli bir sanatçı. Kendisinin daha önce tasarladığı Wind of Boston eseri, bizi çok etkiledi. Refik Anadol ile bir araya gelip İstanbul’dan esin alarak yeni bir eser yaratmak bizi oldukça heyecanlandırdı. İstanbul’u betimleyen oldukça özel bir eser oldu. Ferko olarak sanatın, toplumların gelişimi üzerindeki rolüne çok inanıyoruz. Ve bu inançla, 27 yıldır her projemize sanatsal bir dokunuş yapmaya, sanat etkinliklerini desteklemeye özen gösteriyoruz” dedi.
Ferko’nun sanatla ve sanatçıyla olan değerli bağını yakından takip ettiğini belirten Refik Anadol ise “Ferko’nun yüksek tasarım ve deneyim kaygısı taşıyan, farklı ve görülmemiş deneyimler ile ilham dolu bir tasarım anlayışı var. Bizleri buluşturan ortak noktamız sanat ve teknoloji oldu. Türkiye’de veri ile hayata geçen kalıcı ilk medya uygulamasını beraber gerçekleştirmenin keyfini yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 Sayfa Kategorisi: CEMİYET DAVET
 
Paylaş
 
Anket